Çocuklar için beslenme önerileri (2-6 Yaş)
Bu yazıda çocuklar için beslenme önerileri (2-6 yaş) konusundan bahsedeceğiz.

Çocuklar için düzenli beslenme alışkanlığı çok önemlidir. Öncelikle bebeklik çağından çıkmış çocukların (2-6 yaş) beslenme davranışı kazanırken özgür seçim hakkı tanınmalıdır. Ailelerin cezalandırma veya inatlaşma yoluyla belirli besinlere karşı ısrarları çocuklarda o besinden uzaklaştırmaya itmektedir. Bu yaştaki çocukların hem psiko-motor becerilerinin gelişmesi açısından yemeği kendi yemesi ayrı bir öneme sahiptir.

Çocukların beslenme taleplerini ihtiyaçlarına göre karşılamak çok önemlidir. O yaştaki çocukların ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ ihtiyaçları karşılanmalıdır. Çocuğun gelişiminde en önemli besinlerden biri süt ve süt ürünleridir. Çocuklar günde en 2-3 bardak süt içmeye teşvik edilmeli, çocuğunuz tavsiye ederse yemeğin yanında süt içilmesine müsaade edilmelidir. Süt içmemek konusunda ısrar eden bir çocuk var ise, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri yemesi konusunda desteklenmeli, süt konusunda fazla ısrar edilmemelidir.

Hayvansal protein ihtiyacını karşılamak için günde 50-150 gr arasında, deniz ürünleri, kırmızı et ve tavuk-hindi gibi beyaz et dönüşümlü olarak verilmelidir. En temel besinlerden olan hayvansal proteinlerin yanında mutlaka yeşillik verilmelidir. Yetişkinler gibi çocuklarında damak tadı olduğundan her sebzeyi yemek zorunda değildir, çeşitlilik sağlanmalı, sevdiği besinlerle karıştırılması tercihi konusunda yardımcı olacaktır.

Çocukların özellikle hareketli çocukların karbonhidrat ihtiyacı oldukça fazladır, kilosuna göre düzenlenmelidir. Ekmek ürünleri çocukluk yaşlarında bağlılık yapmaya başladığı için, beyaz ekmek yerine yetişkinler gibi mutlaka tam tahıllı ekmek tüketmeye teşvik edilmelidir. Günde boy-kilo/yaşına uygun olan çocukların günde 3-4 dilim tam tahıllı ekmek vermek yeterli olacaktır.

Çocukları abur cubur diye tanımlayacağımız işlenmiş gıdalardan uzak tutmak gelişiminin sağlıklı ilerlemesi için önemli bir yere tabir. Sağlıklı beslenmesini pekiştirmek açısından verilen ödüllendirmeler kesinlikle abur cubur olmamalıdır. Onun yerine ev yapımı kurabiye veya sütlü tatlılarla yapılması önemlidir. Bu yazımızda bahsedilen tavsiyeler, genel bir hat oluşturmak için yazılmıştır. Mutlaka çocuğunuzun sağlıklı beslenmesi için uzman diyetisyen yardımı alarak planlama yapılması gerekmektedir.

Çocukların gelişimini sağlı ilerlemesi için spor yapmaları sağlanmalı, farklı spor dallarına yönlendirilmelidir. Çocuklukta kazanılan beslenme davranışları kaçınılmaz olarak kalıcı hale gelmektedir. Uzun vadede sağlıklı beslenmeleri karşılaşılacak hastalıklardan koruyacağı gibi gelişimleri açısından da önemlidir.

Leave a comment